Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Vienintelis, kuris tave palaiko, yra tavo stuburas.

 
Awareness Through Movement - Metodas suvokimas per judėjimą

     Fitnesas? Ne. Meditacija? Ne. Tempimai? Ne.

Тiksliausiai tai būtų galima pavadinti pamoka, рamoka kūnui ir protui. O jeigu dar tiksliau, tai - Suvokimo per judėjimą metodas. Metodas turi daug įvairių pavadinimų (Awareness Through Movement, Feldenkraiso metodas, Psichosomatiniai pratimai) ir yra paremtas neurologijos bei psichologijos principais. 

 Nuo gimimo momento žmogus atlieka daugybę įvairių judesių. Šiuos judesius mes atliekame visą gyvenimą, kiekvieną dieną, kiekvieną akimirką. Didelė dalis šių judesių įrašyta mūsų smegenyse genetiniam lygmeny, kitų mes išmokstame gyvenimo procese. Visi šie judesiai neatsiranda iš niekur.
Kažkada mes mokinomės pakelti galvą, ropoti, vaikščioti, bėgioti, rašyti, važiuoti dviračiu. Mes kritome, kėlėmės, mokėmės lygsvaros, bandėme įsisavinti kitokius judesius. Visą šį darbą galima įvardyti mokymusi. Mokinosi mūsų smegenys, kūnas, kūrėsi judėjimo stereotipai (paternai), atsirasdavo naujos raumenų neuro jungtys ir reakcijos – tai buvo nuolatinis eksperimentas. Net ir dabar, tapus suaugusiais žmonėmis mes nuolat mokinamės, tačiau apie tai nesusimąstome. Kažkas mokinasi įkalti vinį, kažkas siūti, megzti, žaisti, spausdinti, vairuoti automobilį.
Mes suvokiame, jos visada yra galimybė kažkokį darbą (judesį) atlikti geriau, tobulėti. Bet galima ir nieko nedaryti, tada judesys blogės, silps, jo kokybė bus prastesnė.
 Absoliučiai taip pats viskas vyksta su mūsų natūraliais kasdieniais judesiais. Mūsų ėjimas, pasilenkimai, pasisukimai, kojų ir rankų pakėlimai ir kiti judesiai gali blogėti dėl įvairių priežasčių. Dažniausia tai nutinka dėl „neteisingo“ mūsų smegenų ir nervinės sistemos darbo. Mes turime prisiminti, kad raumenys yra tik medžiaga (audinys), kuri savo darbą atlieka tik gavusi signalą (nervinį impulsą) iš smegenų. Pasitaiko, jog dėl įvairių priežasčių smegenys negali suformuoti aiškaus nurodymo judesio atlikimui, ir judesys gaunasi netinkamas. Pasekmė – įtampa ir skausmas įvairiose kūno vietose. Pavyzdžiui, būna, jog keliant nedidelį popierėlį nuo žemės, organizmas išnaudoja visus savo resursus, lyg keltų didelį svorį.
Aš dažnai matau, kaip žmogus naudoja kaklo ir viršutinės trapecijos raumenis sukant automobilio vairą ar atidarant duris. Įsivaizduojate, daugelis mūsų duris atidarinėjame kaklu. O visiems žinomas atsispaudimo nuo žemės pratimas atliekamas ne dantytaisiais raumenimis, o ta pačia viršutine trapecija. Nėra nieko keisto tame, jog skauda kaklą, jaučiamas pečių sukaustymas arba skauda nugarą. Galima kiek norite gydyti, masažuoti, mankštinti šiuos kūno plotus, tačiau viskas labai greitai grįš į diskomfortą.
 Viena iš šios problemos priežasčių tame, jog kūnas tiesiog nemoka atlikti teisingo judesio. Smegenys nesiunčia reikalingos komandos, jos „pamiršo“ apie raumenį, atliekantį reikiamą veiksmą. Suprantama, veiksmas vis tiek yra atliekamas, tačiau kitų kūno vietų sąskaita, kur palaipsniui vyksta perkrova.
„Suvokimo per judėjimą“ metodas padeda smegenims ieškoti tų nedirbančių raumenų, atstatyti pažeistus judėjimo stereotipus (paternas). Per įvairių natūralių veiksmų atlikimą, per kontrolę ir šių judesių suvokimą smegenys lyg prožektoriumi apšviečia visus tolimiausius savo kampus, kur šitie judesiai dulka. Jos ištraukia šituos judesius į dienos šviesą, nubraukia dulkes ir pradeda iš naujo naudoti.
 Aišku, visi šie mano paaiškinimai pakankamai primityvūs, tačiau jie pilnai tinkami metodo esmės paaiškinimui. Ir taip pat aišku, kad „Suvokimo per judėjimą“ metodas ne stebuklas, ne gydymas ir ne visiems. Iš patirties žinau, jog kai kuriems žmonėms lengviau pakelti „štangą“, nei dirbti su savo sąmone ir ją kontroliuoti. Suvokimas per judėjimą – tai darbas su savimi, savo kūnu, tai - nuotykis, tai eksperimentas!  Kai kurie jaučia pokyčius iškart, jau per pirmą užsiėmimą, kiti pajaučia vėliau, tačiau pasikeitimai vyksta visada. Bet kokiu atveju, tai nauja patirtis, nauji pojūčiai protui ir kūnui.

Užsiėmimai pagal metodą „Suvokimas per judėjimą“ ypatingai reikalingi žmonėms:

 - su įvairių kūno raumenų įtampa, 

 - su neaiškios kilmės skausmu raumenyse, 

 - su laikysenos sutrikimais, 

 - vyresnio amžiaus žmonėms, jaučiantiems kūno sukaustymą, 

 - visiems, mėgstantiems eksperimentuoti su savo kūnu, 

 - visiems, kas nori judėti lengviau ir geriau jausti savo kūną.